طراحی سایت برای 12 نوع کسب و کار

امروزه روش های مختلفی برای طراحی سایت وجود دارد. همانطور که می دانید وب سایت ها مجموعه ای از صفحات لینک شده هستند که شامل انواع متن، تصویر، صوت و البته صفحه اصلی هستند. بهترین شرکت طراحی سایت هر وب سایت دارای یک URL منحصر به فرد است و بر روی یک یا چند سرور میزبانی می شود. شما همچنین می توانید تصمیم بگیرید که یک وب سایت برای کسب و کار یا شرکت خود ایجاد کنید. هنگامی که تصمیم به انجام این کار می گیرید، باید تعیین کنید که می خواهید سایت شما چگونه طراحی شود.

شاید اولین سوالی که به ذهن شما خطور کند این باشد که چه روش هایی برای طراحی سایت وجود دارد و این روش ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند و سپس با این سوال مواجه شوید که مناسب ترین روش طراحی سایت برای کسب و کار خود را انتخاب کنید. پس بهتر است قبل از هر اقدامی کمی درباره این موضوع مطالعه کنید. به طور کلی روش های طراحی وب سایت را می توان به سه روش استاتیک، پویا و فلش تقسیم کرد. طراحی سایت وکالت در زیر به بررسی این روش ها و مزایا و معایب هر کدام می پردازیم. اگر شما هم قصد ایجاد یک وب سایت را دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

انواع روش های طراحی سایت

انواع روش های طراحی سایت
همانطور که می دانید تعداد شرکت های توسعه وب سایت در کشور ما بسیار زیاد است و هر شرکتی راه و روش خاص خود را دارد. گاهی اوقات در مراجعه به این شرکت ها با تغییرات قیمتی زیادی مواجه می شوید و ممکن است تعجب کنید که دلیل این تفاوت ها چیست؟ یکی از دلایل این تفاوت قیمت می تواند روش های متفاوت طراحی وب سایت آنها باشد. طراحی وب سایت فروشگاهی انتخاب روش طراحی سایت مناسب به نوع کسب و کار ما بستگی دارد. برخی از وب سایت ها فقط جنبه اطلاع رسانی دارند و نیازی به عضویت کاربر و ارتباط با آنها نیست. از سوی دیگر، برخی دیگر بیشتر برای تعامل با کاربران طراحی شده اند و اعضای سایت نقش مهمی در این امر ایفا می کنند. از سوی دیگر، وب سایت ها در نحوه مدیریت محتوای خود نیز متفاوت هستند. یک سایت می تواند محتوای ثابت داشته باشد یا محتوای آن پویا و دائما به روز شود. بنابراین روش طراحی وب سایت شما باید بر اساس اهداف و استراتژی های وب سایت شما تعیین شود. سایت ها را می توان به یکی از سه روش استاتیک، پویا و فلش طراحی کرد. در زیر به بررسی این روش ها می پردازیم.

طراحی سایت استاتیک
یکی از روش های طراحی سایت طراحی استاتیک می باشد. یک سایت ثابت تعداد صفحات مشخصی دارد و معمولا این صفحات هیچ گونه تعاملی با کاربران ندارند و به فعالیت بازدیدکنندگان پاسخ نمی دهند. وب سایت های ثابت معمولاً برای نشان دادن یک شرکت، شخص یا یک فعالیت خاص استفاده می شوند. این نوع وب سایت تنها یک حالت به نام نمایش دارد. وب سایت های ثابت را نمی توان به راحتی تغییر داد و معمولاً اطلاعات محتوای ثابتی دارند. صفحات استاتیک با استفاده از کدهای HTML و CSS نوشته می شوند و این کار را می توان حتی در صفحه Notepad ویندوز انجام داد. سایت های استاتیک هیچ برنامه نویسی یا پایگاه داده سمت سرور ندارند. این نوع سایت بیشتر زمانی استفاده می شود که سایت ما حداکثر سه صفحه داشته باشد. خدمات طراحی سایت از آنجایی که تغییرات صفحات معمولاً باید به صورت دستی توسط مدیر وب سایت انجام شود، بنابراین، در سایت های بزرگ با تعداد صفحات زیاد، این کار چندان راحت نیست. در صورت نیاز به ارسال نظرات و یا ثبت نام کاربران در وب سایت، این نوع وب سایت قطعا مفید نخواهد بود. طراحی سایت استاتیک سریعتر و آسانتر از پویا است. زیرا می توانید کدهای HTML یک صفحه را در صفحات دیگر کپی کنید و تغییرات مورد نظر را روی آنها اعمال کنید. محتوای این نوع وب سایت می تواند متن، تصویر، ویدئو و ... باشد.

مزایای سایت استاتیک
طراحی سایت استاتیک به عنوان یکی از روش های طراحی سایت دارای مزایای بسیاری است. برخی از این مزایا در زیر ذکر شده است:

در مقایسه با روش داینامیک، محمد جانبلاغی این نوع وب سایت معمولا به زمان کمتری برای طراحی نیاز دارد و قطعا هزینه کمتری نیز خواهد داشت.

میزبانی این نوع سایت ها راحت تر از داینامیک است و به دلیل تعداد صفحات محدود، نیازی به فضای میزبانی زیادی ندارد.

مناسب ترین روش برای طراحی وب سایت های کوچک محسوب می شود.

نمایه سازی این سایت ها به راحتی توسط موتور جستجو انجام می شود.

سرعت بارگذاری آن حتی با سرعت پایین اینترنت قابل قبول است.

معایب سایت استاتیک
اگرچه روش استاتیک یکی از سریع ترین و مقرون به صرفه ترین روش های طراحی وب سایت محسوب می شود، اما معایبی نیز دارد. مثلا:

در دراز مدت، این منجر به طراحی وب سایت پوشاک هزینه های زیادی می شود.

اگر در زمان های خاصی نیاز به تغییر سایت وجود داشته باشد، قطعا به متخصص طراحی سایت نیاز است و هر شخصی قادر به بروز رسانی این گونه سایت ها نخواهد بود.

وب سایت های استاتیک همیشه به شرکت طراحی وابسته هستند و بنابراین امروزه کمتر محبوب هستند.

عملکرد این نوع وب سایت بسیار محدود است و معمولاً برای سایت های اطلاع رسانی مناسب است.

تسلط بر پیاده سازی یک وب سایت بر اساس قابلیت های روز نیاز به بالایی دارد

این به شما امکان می دهد صفحه سایت را بررسی کنید و تغییرات را به صورت آنلاین انجام دهید. روش دیگر برای طراحی یک وب سایت ثابت، استفاده از قالب های HTML آماده موجود در بازار است. مزیت این روش این است که می توانید یک قالب مناسب برای سایت انتخاب کنید. قالب های سایت زیادی برای هر سایتی در اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. البته باید در نظر داشته باشید که با این روش به دانش برنامه نویسی HTML و CSS نیاز خواهید داشت تا بتوانید تغییرات لازم را در کد ایجاد کنید.

طراحی سایت پویا
یکی دیگر از روش های طراحی سایت، طراحی پویا است که پس از ظهور سیستم مدیریت محتوا (CMS) به وجود آمد. سایت های داینامیک بر اساس نیاز مشتری طراحی می شوند و بر خلاف سایت های استاتیک به راحتی توسط مدیر سایت قابل تغییر هستند. مدیران این نوع سایت ها به طور مداوم از طریق پنل مدیریت محتوا اطلاعات و محتوای سایت را بدون نیاز به داشتن دانش فنی تغییر می دهند. این امر باعث شده تا هر روز که می گذرد، محبوبیت سایت های داینامیک افزایش یابد. محمد جانبلاغی  لازم به ذکر است طراحی این نوع وب سایت نیاز به دانش بالایی دارد و شرکت های طراحی وب سایت حرفه ای در بهبود این روش طراحی و ایجاد وب سایت های کاربر محور با یکدیگر رقابت می کنند. سایت های داینامیک علاوه بر برنامه نویسی سمت کاربر، یک جزء برنامه نویسی سمت سرور و پایگاه داده نیز دارند. PHP، ASP یا جاوا اسکریپت معمولا در برنامه نویسی سرور استفاده می شود. این نوع سایت تعاملی است و کاربر می تواند در قسمت های مختلف سایت عملیات انجام دهد. ذخیره سازی اطلاعات و پردازش عملیات در این نوع سایت ها در سمت سرور انجام می شود و نتایج در قالب یک سری صفحات HTML به کاربر نمایش داده می شود.

بهترین روش برای طراحی سایت

مزایای یک وب سایت پویا
طراحی وب سایت داینامیک به عنوان یکی از روش های طراحی سایت دارای مزایای فراوانی است که در زیر به برخی از آنها طراحی وب سایت نمایشگاهی اشاره می شود:

با این نوع طراحی می توان تعداد نامحدودی صفحه ایجاد کرد.

پنل مدیریت محتوای سایت های پویا به طور کامل به صورت خودکار کار می کند.

تغییرات در ظاهر، محتوا و ساختار سایت به راحتی امکان پذیر است.

یک وب مستر پویا می تواند به راحتی اطلاعات و محتوای سایت خود را در هر زمان و مکان به صورت آنلاین تغییر دهد.

اعمال تغییرات در سایت نیاز به دانش حرفه ای ندارد طراحی سایت املاک و کارشناسانی که مسئولیت وارد کردن اطلاعات به این وب سایت ها را بر عهده دارند به راحتی قادر به انجام این کار خواهند بود.

داده ها در یک پایگاه داده ذخیره می شوند و می توانید آن را بررسی و جستجو کنید.

چندین کاربر می توانند همزمان در کنترل پنل سایت کار کنند.

معایب وب سایت داینامیک
می توان گفت این روش یکی از بهترین روش ها برای طراحی وب سایت محسوب می شود. اما معایبی هم دارد. برخی از این معایب عبارتند از:

طراحی آن کار ساده ای نیست و اغلب لازم است ساخت آن را به یک شرکت معتبر و کادری متخصص و حرفه ای بسپارید تا بی نقص باشد.

هزینه بیشتر و زمان صرف شده بیشتر برای طراحی نسبت به سایت های استاتیک.

زمان اولیه توسعه سایت با این روش بیشتر از روش استاتیک است.

کاربران و مدیران باید برای کار با سیستم مدیریت محتوا آموزش ببینند.

سرعت بارگذاری این نوع سایت ها کمتر از سایت های استاتیک است.

روش های طراحی وب سایت پویا
طراحی سایت داینامیک به دو صورت انجام می شود. در روش اول از CMS استفاده می شود. این روش یکی از متداول ترین و پرطرفدارترین روش های طراحی وب سایت است و دلیل محبوبیت آن سادگی و کارایی آن است. یکی از رایج ترین سیستم های مدیریت محتوا وردپرس نام دارد و نزدیک به 40 درصد از سایت های دنیا با این ابزار طراحی شده اند. البته CMS های دیگری مانند جوملا و دروپال نیز وجود دارند. با این حال، آنها به اندازه وردپرس محبوب نیستند. یکی دیگر از روش های طراحی وب سایت پویا، برنامه نویسی است. این روش به دانش برنامه نویسی تخصصی نیاز دارد. شما باید کدهای جداگانه برای سمت سرور و سمت کاربر بنویسید. طراحی سایت هنری محمد جانبلاغی در سمت سرور از زبان های برنامه نویسی PHP، ASP یا جاوا اسکریپت و در سمت کلاینت از زبان های HTML، CSS و غیره استفاده می شود. برای طراحی صفحات

طراحی سایت فلش
این نوع روش طراحی سایت در سال های اخیر رواج یافته و طرفداران خود را دارد. سایت های فلش معمولا با نرم افزار خاصی طراحی می شوند. این نوع وب سایت ها به لطف جلوه های بصری جذابی که دارند می توانند به راحتی طراحی شوند و توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

مزایای سایت های فلش
سایت های فلش با وجود همه مزیت هایی که دارند، مشتری زیادی ندارند و بیشتر افراد ترجیح می دهند از روش های مرسوم طراحی سایت خود استفاده کنند. از جمله مزایای این نوع سایت می باشد 

اپل تغییر می کند، اگرچه این تغییرات محدود هستند و به سادگی تغییرات وب سایت پویا نیستند.

کدام روش طراحی وب سایت برای کسب و کار من بهترین است؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر روش طراحی سایت برای هدف خاصی مناسب است. قبل از انتخاب روش مناسب، باید به این چند نکته اشاره کنید:

هدف و استراتژی وب سایت شما چیست و آیا با کاربر تعامل دارد یا خیر؟

سایت شما چند صفحه دارد؟

برای طراحی سایت چقدر زمان نیاز دارید؟

چقدر می خواهید برای طراحی سایت هزینه کنید؟

اگر وب سایت شما فقط محتوایی است، محمد جانبلاغی  مانند یک وب سایت اطلاعاتی، بهتر است از نوع استاتیک برای کاهش هزینه های طراحی و نگهداری استفاده کنید. اما اگر یک وب سایت تعاملی دارید، باید نوع پویا را انتخاب کنید. اکثر شرکت های معتبر و متخصص طراحی وب سایت توانایی طراحی هر سه نوع وب سایت را دارند و با توجه به نیاز مشتری و با توجه به اهداف وب سایت اقدام به ساخت وب سایت می کنند. پس بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب روش های طراحی سایت با مشاوران این حوزه نیز مشورت کنید.

آخرین کلمه

امروزه با رشد اینترنت و دسترسی آسان به آن، اکثر کسب و کارها به فکر طراحی سایت افتاده اند. روش های مختلفی برای طراحی وب سایت وجود دارد که بر اساس هدف وب سایت باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. هنگام انتخاب روش طراحی سایت خود، علاوه بر در نظر گرفتن زمینه کاری، زمان و هزینه وب سایت، باید به نکات دیگری مانند ساختار سایت، طراحی وب سایت موزیک  تشخیص موتور جستجو، موضوعات سئو و ... نیز توجه کنید. در این مقاله به بررسی هر یک از این روش ها و مزایا و معایب آن ها پرداخته ایم. در نهایت پیشنهاد می کنیم از افراد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید تا بتوانید با توجه به نیاز و اولویت های خود مناسب ترین روش را برای ساخت وب سایت انتخاب کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *